SK | EN
Miroslav Stoch powered by FSAgency.eu

Football Service Agency

Slovák Stoch objavuje planétu Chelsea

Slovák Stoch objavuje planétu Chelsea

Autor: Pravda - Ladislav Harsányi, 20.10.2006

Futbalová planéta Chelsea je nablýskaná hviezdami veľkého formátu. O miesto na nej bojuje aj mladá, vychádzajúca hviezdička zo Slovenska. Nitriansky odchovanec Miroslav Stoch je momentálne najlepším strelcom mužstva do 18 rokov vo futbalovej akadémii londýnskeho veľkoklubu.
Football Service Agency

"A vediem aj kanadské bodovanie," usmeje sa od ucha k uchu slovenský supertalent, oslavujúci v dnešný deň sedemnáste narodeniny. Dosiahnutie tejto vekovej hranice je podmienkou pre podpísanie profesionálnej zmluvy v Anglicku. A takú pre Stocha v Chelsea už chystajú. Do platnosti by mala vstúpiť od budúcej sezóny.

Pod dohľadom kamier

"Ak by ste sa v tomto areáli pohybovali osamotený, rýchlo by vás odchytili. Digitálne kamery sledujú všetky naše kroky," utrúsi Stoch počas návštevy Pravdy v tréningovom centri Chelsea v luxusnej štvrti Cobham. "K dispozícii máme zo dvadsať ihrísk i umelú trávu v nafukovacej hale. Trénujú tu všetky mužstvá, vrátane áčkarov. Keď si spomeniem, ako sme sa svojho času tlačili v Nitre aj tri-štyri mužstvá na jednej tréningovej ploche...," porovnáva minulosť so súčasnosťou. "Vidíte tú rozostavanú budovu, na ktorej sa aj teraz pracuje? Pod jej strechou budeme mať k dispozícii všetko, vrátane relaxačných miestností a bazénov. Už sa neviem dočkať, kedy ju dokončia," vytešuje sa slovenský mladík, familiárne prezývaný Miňo.

"V akadémii je nás vyše sedemdesiat, viac cudzincov než Angličanov. Sme ubytovaní v rodinách. Mojimi spolubývajúcimi sú spoluhráči Tomi z Fínska a Jonas zo Švajčiarska, pričom každý z nás má samostatnú izbu," konštatuje Stoch. Z domu to má iba päť minút vlakom do tréningového centra.

"Na Slovensku som školu prerušil. Venujem sa iba angličtine a futbalu. V oboch sa mám čo zlepšovať. Futbalovo som sa rýchlo aklimatizoval a teraz sa ešte musím popasovať s jazykom. V cudzine je to veľmi dôležité," sumarizuje londýnske skúsenosti po niekoľkomesačnom pobyte.

Čo bolo predtým

Otec ho zapísal do futbalovej prípravky Nitry ako šesťročného. Už v útlom veku mal nos na góly a preskakoval vekové kategórie. Do kabíny A-tímu Nitry zavítal v necelých šestnástich rokoch a pár týždňov po dovŕšení tejto vekovej hranice sa dočkal premiéry v najvyššej súťaži. To už mal za sebou zápasy aj v mládežníckych reprezentáciách Slovenska.

Po kom vlastne zdedil futbalové gény? "Otec jazdil motokros, mama zase hrávala hádzanú. Tatko mi hovoril, že strýko bol dobrým futbalistom. Možno mám talent práve po ňom. Nepoznal som ho však, nuž neviem posúdiť," zareagoval na otázku.

Chelsea otvorila dvere

Čím zaujal Stoch Londýnčanov? Inšpiráciou pre klub bolo DVD s najlepšími momentmi hráča v Nitre i mládežníckych výberoch. To by však nestačilo. Chceli ho vidieť v akcii na vlastné oči. Pozvali si ho na tréningovo-zápasový pobyt a hneď v prvom vystúpení sa uviedol gólom.

Ani potom však nepovedali Angličania áno. Ďalšia návšteva nevyšla podľa predstáv, odpadol totiž plánovaný zápas. A tak musel so svojím manažérom Milanom Lednickým pricestovať tretíkrát. "Už som začal mať pochybnosti. Povedal som si však: základ je sa nebáť. Makal som a hral svoju hru," spomína Stoch. Angličania potom vyriekli definitívne "yes." Mladík sa však stále nemohol radovať. S Nitrou mal profesionálnu zmluvu a kluby sa museli dohodnúť na peniazoch. Keď sa to konečne podarilo, v lete sa mohol sťahovať na ostrovy.

Góly v akadémii, debut v béčku

Za mládežnícky tím Chelsea odohral doposiaľ všetkých deväť zápasov, strelil v nich päť gólov, na ďalšie prihral. Aj na sobotňajšom dueli s Fulhamom sme sa mohli presvedčiť, ako dobre mu to ide. Malého Slováka, merajúceho iba 168 centimetrov, bolo plné ihrisko. Úvodným gólom prispel k víťazstvu svojho tímu (3:1). Okrem toho trafil žrď a vypracoval dve-tri šance spoluhráčom.

"Som rád, že som konečne trafil aj doma. Všetky predchádzajúce góly som strelil totiž vonku," radoval sa po zápase. Jeho tím vedie súťaž bez straty bodu, no súperi dajú poriadne zabrať. "Všetky anglické tímy majú kvalitu. Šliapu, makajú, no my sme o stupienok vyššie. Tréner je s hrou spokojný. Premieňame šance, dávame dosť gólov. V mužstve panuje disciplína."

Stoch má takmer na každom zápase svojich fanúšikov, pochádzajúcich priamo z jeho dediny Cabaj-Čápor pri Nitre. Miroslava a Peter pracujú neďaleko Oxfordu ako opatrovatelia detí. "Ak to nie je príliš ďaleko, ideme aj na jeho zápasy na súperových trávnikoch. A trávime spolu aj časť voľného času," tvrdí jednohlasne sympatický mladý pár, ktorý nechýbal na zápase ani minulú sobotu. "Každý také šťastie nemá. Veľmi ma to teší, že sú so mnou," mädlí si ruky futbalista. Nedávno si zahral proti Nitranovi Matejovi Rondošovi, ktorý chytáva za mládežníkov Southamptonu. Zo súboja vyšiel víťazne, no gól mu nedal. Stoch si už odbil svoju premiéru aj v rezervnom tíme Chelsea, zatiaľ pätnásťminútovú.

Sen o seniorskom áčku

Veľkým snom Nitrana je zahrať si v A-mužstve modrých. "Kto by po tom netúžil?" položí si rečnícku otázku. "Momentálne však na to nemyslím, čo má prísť, príde," podotkne. A čo pokušenie veľkých peňazí? "Ani s tým sa nezaťažujem. Vzhľadom na môj mladý vek mám solídny príjem. Niekto hrá futbal pre prachy, iný pre radosť. V mojom prípade prevláda to druhé. Som tu maximálne šťastný. A bol by som aj bez platu. Ak by tak nebolo, asi by som nepodával dobré výkony. A myslím si, že moje idú neustále hore."

Čo mu v Anglicku chýba? "Rodičia, priatelia, slovenské dievčatá... A slovenské jedlo. Teším sa, keď prídem domov a mamina mi urobí kuracie rezne s ryžou." Pochutí si na nich už tento víkend. Chystá sa totiž domov na návštevu.

Football Service Agency Autorské práva Football Service Agency (F.S.A., s.r.o., Kmeťkova 16, 949 01 Nitra, IČO: 36 546 291). Všetky práva vyhradené. Akékoľvek použitie častí textu a citácií v inom ako uvedenom kontexte, ich rozmnožovanie a šírenie bez predchádzajúceho písomného súhlasu F.S.A., s.r.o. je zakázané.

Zápasy

1 Jul 2020
Superleague
0:2
Miroslav Stoch: 73 '
4 Jul 2020
Superleague
2:2
Miroslav Stoch: 61 '
8 Jul 2020
Superleague
0:0
Miroslav Stoch: 61 '
12 Jul 2020
Superleague
0:1
Miroslav Stoch: 71 '
3 Oct 2021
Česká liga
0:2
Miroslav Stoch: 75 '
16 Oct 2021
Česká liga
3:1
Miroslav Stoch: 70 '
Gól Gól, Žltá karta Žltá karta
Miroslav Stoch

Miroslav Stoch

Dátum narodenia 19.10.1989
Výška 168 cm
Váha 64 kg
Herný post krídelník
Aktuálny klub
  Úplny profil hráča »

Najnovšie video

Miroslav Stoch - Gól do siete Slavie Praha